Мишел Готие разкрива пред TED Talks слабо известна информация за силата и влиянието на музиката не само над човешкото настроение и емоции, но буквално над физиологичните процеси, случващите се в нашия организъм.
Ако искате да узнаете тайната на Вселената, мислете в честоти и вибрации", казва известният изобретател Никола Тесла. Това е фраза, която придобива пълното си значение в хода на изследванията на Мишел Готие. Още от 16-годишна възраст той е запленен от влиянието на музиката върху растенията и животните. Израства във фермата на баща си, което му осигурява идеалната среда за провеждане на различни експерименти, които скоро дават изненадващи резултати.
Много бързо той забелязва, че редовното слушане на произведения на композитора Бетовен в продължение на два часа на ден прави животните във фермата по-кротки и по-възприемчиви към човешкия контакт, като същевременно насърчава някои от тях да произвеждат повече мляко. От друга страна, той забелязва, че някои други музикални произведения са способни да засилят тяхната нервност и раздразнение.
Връзката между живите организми и музиката?
Това на пръв поглед незначително наблюдение ще възбуди любопитство у Мишел Готие и ще даде съвсем различен обрат на изследванията му. Една песен на Джон Ленън го подтиква да чуе нотата "ЛА". За негова огромна изненада тази нота е настроена на честота 432 hz, което е съвсем различно от сегашната практика, според която музиката се създава на честотата 440 херца. След задълбочено търсене по темата той открива оскъдни доказателства, свързващи тази музикална честота с някакво полезно влияние върху хората, за разлика от първичната честота от 432 херца, за чиито ползи се знае от векове.
- Нотата "СОЛ" е с честота 384 херца, която съответства точно на тази на кислорода. Дали е просто съвпадение? Не е ли любопитно да се отбележи, че в земеделската практика се изисква да се "обръща" почвата, за да се обогати с кислород? Сякаш тази земеделска земя вибрира на същата честота като тази на музикалната нота.
- Друг пример: когато музиката е настроена на 432 херца, нотата "ДО" звучи на 256 херца, което е забележително близо до честотата на резонанса активиращ синтеза на хлорофил в растенията.
Доказани са и множество други съответствия, свързани с честотата 432 херца, всяко по-невероятно от предишното.
Струва си обаче да отбележим, че известните учени Бенвенист и Емото са извършили невероятна работа върху водата, доказвайки, че тя има огромната способност за улавяне и запаметяване на резонанса от 432 херца. И познайте кой е съставен от 70% вода? Ние самите.
Влиянието на музиката върху психиката и физическото здраве в ежедневието
Музиката, която редовно слушаме, може да окаже значително влияние върху здравето, настроението и личностното ни развитие като цяло.
След експериментите си с растенията и няколко такива над хората, изводите на М. Готие са категорични: музиката може да убива, да насърчи вегетирането, разцъфтяването при растенията и силно да влияе на психическото и физическото здраве при хората.
Обяснението на тези колкото ужасяващи, толкова и завладяващи разкрития се крие в нашите 7 енергийни центъра (чакри), всеки от които е свързан със 7-те различни ноти: ДО, РЕ, МИ, ФА, СОЛ, ЛА, СИ. Всяка нота съответства на орган, който сам по себе си има своя специфична честота.
Също както всяка аминокиселина генерира своя собствена честота. Само 8 от около 300-те аминокиселини са от съществено значение за нашето здраве.
Учудващото е, че чрез честотата, която генерира, музиката е в състояние да "подхрани" тези 8 есенциални аминокиселини.
Всъщност музикалната композиция „Канон“ на немския композитор Йохан Пахелбел е известна със силното си терапевтично влияние, активиращо тези основни 8 първични аминокиселини! Осемте тона, от които е съставен „Канона“, са тясно свързани с нашите 8 основни аминокиселини, като помагат за регулиране на метаболизма и действат като страхотен антистрес фактор. Затова слушайте тази музика без ограничение, всеки ден колкото може повече!
Не всяка музика обаче може да се похвали с такива благородни добродетели и за съжаление трябва да признаем, че най-популярната, модерна музика често е далеч от това да действа в симбиоза с любимите ни аминокиселини! Някои така наречени "вредни" песни дори имат силата да активират различни хормони, свързани с депресията и агресията...
Платон е казал: "За да контролираш хората, трябва да контролираш тяхната музика".
Светът със сигурност би бил по-щастливо място, ако се основаваше единствено на вибрационна честота 432 херца. Но докато чакаме този съдбовен ден да настъпи, нека не забравяме, че поведението ни пряко влияе върху нашата вибрационна честота. Колкото по-висока е тя, толкова повече положителни вибрации излъчваме и толкова повече разпространяваме доброто сред хората около нас.
Така че музиката като цяло е прекрасен инструмент с невероятна сила! От нас зависи да осъзнаем това и да измерим нашето влияние в нейното създаване и разпространение.
Мишел Готие
Мишел Готие завършва селскостопанския колеж в Сен Обен дю Кормие в Бретан, след което се присъединява към лозарското предприятие на баща си, а през 1984 г. основава собствена земеделска ферма. Точен наблюдател, той анализира влиянието на човека върху минералния, растителния и животинския свят, а също така изследва музикалните акорди на древния солфеж.
От 1987 г. обобщава своите интереси в областта на личностното развитие, където самопознанието се превръща в централен елемент. Зависимостта от храната и влиянието на човешката дейност върху живия свят са част от ежедневните му занимания.